Boyun Ağrısı Tedavisi - Medical Park Fizik Tedavi Kliniği

Boyun Ağrısı Tedavisi

Hastalar boyun ağrısı şikayeti ile hekime başvurduklarında gerekli muayeneleri yapıldıktan sonra bir takım tetkiklere tabi tutulmaktadırlar. Bunlar röntgen grafileri, kan testleri, bazen EMG, MR olabilmektedir. Konulan teşhise göre çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. İlk planda ilaç tedavileri, egzersiz programları verilmektedir. Ağrısı dinmeyen hastalar için fizik tedavi seansları uygulanır. Hastalığın ciddiyetine ve klinik durumuna göre, örneğin bazı boyun fıtığı vakalarına cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

boyun ağrıları

İlaç Tedavisi

Boyun ağrılarında ağrı kesiciler, kas gevşeticiler en çok kullanılan ilaçlardandır, bu ilaçlar ya ağız yoluyla alınacak şekilde ve ya kalçadan yapılan iğne yöntemiyle uygulanır. Hekim hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve hastalığına göre uygun olan ağrı kesicileri belirler. Hastaların hekime danışmadan aldıkları ağrı kesiciler, özellikle uzun süreli ve yüksek doz kullanımda diğer organ sistemlerine zarar verebilir. Bunun dışında gerekli görüldüğünde B-vitamini preparatları ve eğer hastada romatizmal hastalık mevcutsa buna yönelik antiromatizmal ilaçlarda reçete edilebilir . Hastaya bir süre için istirahat önerilebilir. İlaç tedavilerine rağmen ağrıları geçmeyen veya klinik durumu kötüye giden hastalara fizik tedavi seansları önerilebilir.

Fizik Tedavi Yöntemleri

Boyunda kireçlenmeler, boyun fıtığı, romatizmal hastalıklar, kas zorlanmaları gibi durumlarda boyundaki kas spazmını çözmek, ağrıları azaltmak, boyun bölgesinin, hareket açıklığını arttırmak için kullanılan çeşitli fizik tedavi rehabilitasyon ve egzersiz yöntemleri bulunmaktadır. Muayeneden sonra hastalığın teşhisi konan ve fizik tedavi seanslarına alınması kararlaştırılan hastalar ortalama 2 veya 3 haftalık programa alınırlar. Bu seanslar süresince her gün tedavi merkezine gelen hastaların ağrılı bölgelerine ağrı kesici elektrikli akımlar, vakumlu tedaviler, derin dokulara etki eden ultrason gibi tedaviler, sıcak uygulamalar, traksiyonlar, egzersizler uygulanır. Bu uygulamalar 1 saat kadar sürer, hastaya evde kendisinin de yapmasını uygun gördüğümüz egzersizler de tarif edilir. Seans süresince ve seansların sonunda hasta tekrar hekim tarafından değerlendirilir.

Günlük Yaşamda Dikkat Edilecekler

Günlük yaşamda kişilerin boynunun duruşuna dikkat etmeli ve yanlış pozisyonlardan sakınmaları gerekmektedir. Özellikle masa başında, bilgisayar başında çalışanlar, dikiş dikenler veya örgü örenler, kitap okuyanların bu işleri uzun süreli yapmaları uygun değildir. Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika ara verilmelidir. Ani boyun hareketlerinden sakınmalıdırlar. Otururken veya yatarken boynun konumuna dikkat etmelidirler.