Boyun Ağrıları - Medical Park Fizik Tedavi Kliniği

Boyun Ağrıları

boyun ağrıları

Boyun omurgamızın en hareketli parçasıdır, içinden geçen önemli damarsal yapıları, omuriliği, spinal sinirleri korur. Boyunda 7 adet omurumuz vardır, ortalama 3-4 kilogram ağırlığındaki başımızın taşınmasından ve hareketinden sorumludur. Boyun ağrılarının çoğu akuttur( yeni başlangıçlıdır) ve mekanik sorunlardan yani kas iskelet sistemine ait nedenlerden kaynaklanır. Boyun ağrılarının küçük bir kısmı kronik hale gelebilir yani uzun dönem devam edebilir.

Kronik ağrılar arasında boyun ağrıları bel ağrılarından sonra ikinci sırada yer alır. Yaşam boyunca her 3 kişiden biri en az bir kez boyun ağrısından yakınır. Boyun ağrısı çalışanlarda daha sık görülür. Masa başı çalışanlarda, ağır iş yükü olanlarda, öğretmenlerde, bankacılarda, müzisyenlerde, zihinsel ve fiziksel stresi olanlarda ve daha önce geçirilmiş boyun, sırt ve ya omuz yaralanması olanlarda daha sık görülür.Boyunda kas spazmları, kas veya ligaman zorlanmaları, boyun fıtıkları, sinir dokusuna olan basılar, kemik yapıdaki kireçlenmeler ve duruş bozuklukları en sık boyun ağrısı nedenleridir. Ancak romatizmal hastalıklar, travmalar, nörolojik hastalıklar, kemik hastalıklarıda boyun ağrılarına neden olabilir.

Bazı hastalarda boyundan kola doğru geçen önemli sinir damar ağından oluşan yapının çeşitli nedenlerle baskı altında kalması da boyun, sırt ve omuz ağrıları yaratabilir. Hem yumuşak doku romatizmaları hem de eklem romatizmaları boyun bölgesini etkileyebilir. Ağrılar sadece boyun bölgesinde sınırlı olabilir ama boyundan omuzlara, sırta ve başa da yayılabilir. Boyun ağrısı ve boyun hareketlerinde tutukluğu olan hastalar mutlaka hekime başvurmalıdır.

Özellikle kollarında veya ellerinde kuvvet kaybı ve uyuşuklukları olanlar hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır!