Bel Ağrılarına Dikkat! - Medical Park Fizik Tedavi Kliniği

Bel Ağrılarına Dikkat!

Özellikle 40 yaşından önce başlayan bel ağrılarında uyanık olunması gerekiyor. 40 yaşından önce başlayan, yavaş yavaş gelişen ve zamanla artan, 3 aydan uzun süreli olan ve hareketle azalan bel ağrılarında iltihaplı eklem romatizmasından şüphelenip buna yönelik araştırmalar yapılmalı. Bel ağrılarının her yaşta çıkabiliyor, önemsenmemesi durumunda ciddi sorunlara neden olabiliyor. İlerleyen yaş, sigara içme, alt sosyal ekonomik grup, yanlış beslenme, ağır işlerde çalışma, fizyolojik travmalar-spor yaralanmaları, trafik kazaları gibi nedenlerin bel ağrılarına neden olabiliyor.

bel ağrısı

Bel ağrısı; çok sık görülmesi, ayaktan tedavi için hekime başvuru yapılan en sık üç neden arasında yer alması, tanı ve tedavisinde çok fazla harcama yapılması ve neden olduğu işgücü kayıpları ile önemli bir sağlık sorunudur. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80′inin yaşamlarının bir döneminde bel ağrısı yakınması olduğu belirtilmektedir. Bazı araştırmacılar, bel ağrısı gelişiminde ailevi/genetik faktörlerde etkilidir.

Özellikle uzun süreden beri bel ağrısı çeken kişilerde dikkat edilmesi gereken husus ağrının niteliğidir. Birçok iltihaplı eklem romatizması vardır. Bunların en sık görülenleri romatoid artrit ve spondiloartropati dediğimiz hastalıklardır.

Spondiloartropati grubunda inflamatuar bel ağrısı olarak adlandırılan durum sık görülür. Bu tür hastalarda özellikle 30 dakikadan fazla süren bir sabah tutukluğu, hareketle azalan, istirahatle artan, sabaha karşı uyandıran ağrılar görülür. Hastalığın başlangıcında günlük işler sırasında şikayet olmaz, ancak ilerlemiş hastalıkta gün içerisinde de kendini gösterir.

Bu hastalıkların tanısı zordur ve uzun sürer. Öncelikle şüphelenmek ve buna yönelik tetkiklerin yapılması gerekir. Genellikle ortalama tanı koyma süresi 10 yıla kadar gecikebilir. Bu da hastalığın sinsiliğini gösterir. Bazı durumlarda özellikle eklem şişlikleri ile kendini gösterenlerde daha çabuk tanı konulabilir. Hastalığın yavaş ilerlemesinden ve kendini tam olarak göstermemesinden dolayı çoğu hasta bel fıtığı veya kireçlenme tanısı ile tedavi almışlardır. Bu tür hastalıklarda erken tedaviye başlanmasının önemi büyüktür.

Hastalık eklemlerde yıkıma ve omurgada hareket kısıtlılığına neden olmadan tedavisin başlanması gereklidir. Geç kalınırsa eklem yıkımı olacağından dolayı ilaç yanıtları düşük olur.

Bu tür ağrıları olan hastalar bir fizik tedavi uzmanına baş vurmalı ve buna yönelik olarak muayenesi yapılmalı. Şüpheleniliyorsa gerekli tetkiklerin yapılarak şikayetlerinin kireçlenme mi yoksa iltihaplı eklem romatizması mı olduğunu belirlenmesi gereklidir. Tedavinin biran önce başlaması, eklemin korunması için hayati önem taşımaktadır.

Gebelikte Bel Ağrıları

Hamilelik döneminde en sık yaşanan sorunlardan biri sırt ve bel ağrılarıdır. Hamilelik süresince artan vücut ağırlığı; omurga üzerine binen yüklerin artmasına ve yük dağılımının değişmesine neden olarak ağrı oluşturur. Ayrıca artan gebelik hormonlarının, özellikle progesteronun etkisiyle bağ dokuda gevşeme ve esneme etkisi ortaya çıkar. Bu durumda omurganın dışarıdan gelen basınç karşısında direnci azalır. Tüm bu nedenlerden dolayı, gebelik döneminde, omurga sağlığı gebenin yaşam kalitesinin en önemli belirleyicilerinden biri olmaktadır.

Detaylı bilgi için www.gebeliktakibi.org adresine tıklayınız.